Dołączysz do nas? →

Naturalne sposoby na czyszczenie drewnianych desek kuchennych

Drewniana deska lubi czułą, delikatną pielęgnację. Jest wrogo nastawiona do zmywarki do naczyń, zdecydowanie woli jej unikać. Raz – nie służy jej taka ilość wody, dwa – jak gąbka wchłania chemię ze zmywarki i trzy – wysoka temperatura w zmywarce połączona z wysoką wilgotnością może zostawić na desce trwałe ślady. Zatem jak szybko, bezpiecznie i skutecznie dbać o drewnianą deskę do krojenia?

Skrobanie

To bardzo prosta i skuteczna technika, zwłaszcza dla osób zdyscyplinowanych, które deskę czyszczą po każdym użyciu. Wystarczy po skończonej pracy w kuchni energicznie zeskrobać (przy użyciu nożna) z deski to, co na niej zostało i przepłukać ją pod bieżącą wodą.

Peeling

Możesz zrobić swojej desce peeling z soli, opcjonalnie dodając do niego kilka kropel soku z cytryny. Wystarczy deskę zwilżyć, posypać solą i przy pomocy ręki, gąbki czy ścierki, energicznie szorować deskę solą. Możesz zamiast wody użyć soku z cytryny, dzięki czemu jeszcze bardziej odświeżysz drewno.  Jeśli w deskę wniknął zapach potrawy, po peelingu spryskaj deskę octem  (lub sodą oczyszczoną) i odstaw na noc. Rano powinna być świeża i ładnie pachnąca.

Cytryna

Plasterek cytryny doskonale sprawdzi się w roli naturalnego czyścika, zwłaszcza w przypadku konieczności oczyszczenia deski z tłustych plam. Przeczyść deskę plasterkiem cytryny, zostaw na 20 minut, po tym czasie opłucz dechę i wytrzyj do sucha.

Odkaź denaturatem

O ile nie przeszkadza Ci jego zapach. Na deskę należy wylać trochę trunku i podpalić… Jeśli jednak wolisz nie ryzykować zapalenia drewna, możesz regularnie spryskiwać deskę octem (lub spirytusem), również działa odkażająco.

Jak usunąć plamę z deski?

Jeśli postawiłaś/-eś na desce metalową tarkę, pozbycie się tej plamy może wymagać szlifowania. Jeśli jednak w deskę wniknął sok z buraków czy jakiś inny barwnik, spróbuj na noc namoczyć deskę w occie jabłkowym lub roztworze sody oczyszczonej.