Dołączysz do nas? →

Meble z litego drewna – TAK czy NIE?

Myślisz o zamówieniu mebli z litego drewna? Podobają Ci się, ale masz różne obawy z nimi związane? Być może nasz wpis pomoże Ci rozwiać wątpliwości i podjąć decyzję. Zachęcamy do dalszego czytania! Zastanowimy się wspólnie czy warto inwestować w drewniane meble wykonane na zamówienie. Rozważmy  ZA i PRZECIW takiego pomysłu.

Zacznijmy od tego co jest na NIE w przypadku rozważenia kupna drewnianych mebli wykonanych na zamówienie:

1. Cena – meble z litego drewna są drogie, a przynajmniej droższe niż ich odpowiedniki z płyty (zwłaszcza te dostępne w sieciówkach). Z drugiej strony… wszystko, co jest wykonywane na indywidualne zamówienie jest droższe, niż standardy ze sklepów, prawda? Na pewno się z tym liczysz.
2. Waga – takie meble trudno wnosić i wynosić, przesuwać czy podnosić. Są uciążliwie dla osób, które uwielbiają przemeblowania lub przeprowadzki co kilka miesięcy. Trudno z takimi meblami podróżować.
3. Impregnacja – dla niektórych osób to uciążliwy obowiązek. Jeśli chcesz, by uroda drewna przez lata nie bledła, musisz odpowiednio o nie zadbać. Z drugiej strony większość mebli wystarczy olejować raz czy dwa razy w ciągu roku… zatem czy jest to aż tak uciążliwie?
4. Konieczność utrzymywania odpowiedniego klimatu – drewno potrzebuje odpowiednich warunków klimatycznych. Optymalna jest dla niego temperatura pomiędzy 18 a 22 stopnie Celsjusza oraz wilgotność ok. 40-60%. W praktyce często trudno utrzymać takie warunki w mieszkaniu, domu lub biurze. Drewniane meble nie lubią nagłych zmian temperatury i ekstramalnych jej skoków. Zatem sezon grzewczy, później klimatyzacja, wystawienie na światło słoneczne lub na dużą wilgotność mu nie służy. Mogą pojawić się na nim mikropęknięcia, szczeliny czy odkształcenia, na które producenci nie udzielają gwarancji (bo są one związane z naturą drewna).

A jakie argumenty są na TAK? Według nas to:

1. Jakość – przez „jakość” rozumiemy trwałość litego drewna. Kupując drewniane meble inwestujesz na lata. Pomyśl: nasi dziadkowie mieli wiele drewnianych mebli – komody, stoły, kredensy – i do dziś cieszą się one popularnością! Wiele wnucząt ma w domu jakiś mebel, który pochodzi z domu ukochanych dziadków. Właśnie tak trwałe jest drewno, nawet jeśli nie było otoczone odpowiednią troską.
2. Estetyka – drewno to materiał bardzo estetyczny. Jest elegancki i ładny. Nawet jeśli popęka, wciąż robi wrażenie.
3. Oszczędność – wbrew pozorom zakup drewnianych mebli oszczędza Twoje pieniądze. Takich mebli nie trzeba wymieniać co kilka lat. Są trwałe, a dzięki urodzie drewna są zawsze w modzie. Jeśli znudzi Ci się ich kolor – możesz je przemalować, a później dość łatwo wrócić do dawnego koloru (o ile nie pomalujesz ich farbą olejną).
4. Uniwersalność – drewno pasuje do każdego wnętrza i wszystkich dodatków. Choć jest monumentalne, to skromnie wpasuje się w każde pomieszczenie. Oczywiście jeśli nie chcesz skromnego drewnianego mebla, to Twój wybór – możesz sobie zamówić coś bardzo ekscentrycznego!
5. Projekt na miarę Twoich potrzeb – zamawiając meble na wymiar zamawiasz meble idealnie dopasowane do tego, czego potrzebujesz. Dzięki temu Twoje meble będą bardzo praktyczne i wygodne w użytkowaniu. Niektórzy nasi klienci zamawiają stoły, bo ze względu na swój wzrost nie mogą dobrać odpowiednich mebli w sieciówkach. Inni potrzebują łóżka dla dzieci na wymiar, bo ich dziecko nie wpisuje się w klucz, jaki przyjęli producenci mebli do pokojów dziecięcych. Czasem przestrzeń, którą chcemy umeblować wymusza na nas zamówienie mebli na wymiar.
6. Ekologia – możesz zdecydować się na wybór drewna pochodzącego z odzysku. Dzięki temu dajesz mu drugie życie. Jeśli chcesz drewno prosto z tartaku, to wciąż jest to wybór bliższy ekologicznym ideom – drewno jest długowieczne, więc prawdopodobnie nie wymienisz tych mebli po kilku latach i nie wyrzucisz starych.

Tak naprawdę każdy ma swoje „tak” i swoje „nie”. My jesteśmy fanami drewna, uważamy, że sprawdza się w każdym wnętrzu i jeśli jest odpowiednio wykonane – zachwyca zawsze.
Jeśli masz dodatkowe pytania lub chcesz zapytać o wycenę swojego projektu – skontaktuj się z nami!